Forleggerforeningen støtter lydbokbibliotek for yrkessjåfører
Den norske Forleggerforening og forlagene J.W. Cappelen og Lydbokforlaget gir lydbøker til verdi av kr. 25 000 til opprettelse av lydbokbibliotek for norske sjåfører.
Leder av Østfold Transportarbeiderforening, Bjørn Tore Aarsvold, uttalte i Klassekampen 18. desember 2006 at det var aktuelt å opprette et nettverk av veikrobibliotek for norske trailersjåfører.
Målet er å etablere til sammen 5-6 knutepunkter hvor sjåførene kan låne og levere tilbake lydbøkene. I Sverige er det allerede etablert en ordning med veikrobibliotek, og hensikten er å etablere dette over samme lest i Norge. For å etablere veikrobiblioteket behøves både penger og vedtak fra politikerne.
Forleggerforeningen ønsker å bidra til at lydboktilbudet for sjåførene skal bli en realitet. Derfor har Forleggerforeningen, gjennom sjenerøse bidrag fra Cappelen og Lydbokforlaget, kunnet gi veikrobiblioteket en startgave med lydbøker til en verdi av kr. 25 000.
Overleveringen av lydbøkene har ennå ikke funnet sted, men skal skje på nyåret, når mottakeren, Østfold Transportarbeiderforening og Den norske Forleggerforening har blitt enige om de praktiske sidene ved gaven.
2. januar 2007
