Ingen momsavklaring for e-boka i statsbudsjettet
Pressemelding fra Den norske Forleggerforening 20. september 2010:
Det var knyttet stor spenning til hva Kulturministeren ville si til aktørene i den norske bokbransjen som var innkalt til møte i departementet 20. september 2010. Verken Den norske Forfatterforening, Bokhandlerforeningen eller Den norske Forleggerforening hadde fått forhåndsvarsler om hvilke temaer som skulle tas opp i møtet, men det var spørsmålet om mva-fritak på e-bøker det var knyttet størst forventninger til å få svar på.
Kulturminister Anniken Huitfeldt uttrykte det slik: ”Bokbransjen må ikke bli overrasket over om det ikke kommer noen avklaring i statsbudsjettet når det gjelder merverdiavgift på e-bøker.”
Kulturministeren setter merverdiavgiftssaken på e-bøker i forbindelse med det pågående arbeidet i Mediestøtteutvalget som kommer med sin innstilling i løpet av desember.
I praksis vil dette innebære at det ikke kommer nærmere avklaring om mva og e-bøker før forslaget til statsbudsjett for 2013 blir lagt fram i 2012. Det som kommer i statsbudsjettet for 2011 blir en løsning for innkreving av mva på e-bøker solgt til Norge fra utlandet.
Vi hadde ønsket oss en avklaring på at e-boka har samme avgiftsstatus som papirboka og lydboka, men må konstatere at vi foreløpig dessverre ikke har fått gjennomslag for dette. Vi vil imidlertid avvente statsbudsjettet og håper likevel på at språk- og litteraturpolitikk fortsatt kan vinne fram på dette viktige området, sier Tom Harald Jenssen som er nestleder i styret i Forleggerforeningen og konsernsjef i Cappelen Damm.
Det burde ikke være vanskelig å konkludere med at et boklig uttrykk skal behandles likt avgiftsmessig når det er nøyaktig den samme teksten som kunden leser. Utgangspunktet er boka uavhengig av om formatet er papir eller digitalt. I dag er vi skuffet, men vi gir ikke opp kampen for at e-boka skal få likeverdige konkurransevilkår, slik at bokleserne kan få billigere e-bøker, avslutter Jenssen.
For nærmere kontakt:
Styrets nestleder Tom Harald Jenssen: 9069 0673
Adm. direktør Per Chr. Opsahl: 9119 8330
